Pielgrzymi szlak tworzy wiele osób i to one nadają charakteru grupie. Każdy rok to nowi pątnicy, nowe relacje i inny, niepowtarzalny klimat. Bracia i siostry (bo tak się wzajemnie nazywamy w czasie rekolekcji) to trzon grupy, bez którego nigdy by nie zaistniała. Jesteśmy (zazwyczaj) otwarci i w każdym utrapieniu możemy liczyć na pomocną dłoń kogoś z lewej, bądź prawej strony jak nie z przodu lub tyłu! (:  Charakteryzujemy się jako grupa nad wyraz spokojnymi porządkowymi (m.in. Kamil – oaza spokoju), którzy z troską dbają o nasze bezpieczeństwo, nie szczędząc przy tym donośnych okrzyków „lewa wolna”.

ks Bugajak

Aby wszystko miało swój porządek i właściwy kierunek – grupa musi (poza pątnikami i służbą porządkową) posiadać także przewodnika, niczym kapitana na morskim okręcie, który nadaje wszystkim odpowiedni rytm. Ksiądz Bartłomiej Bugajak – bo tak zwą tego niepozornego, ale doświadczonego kapłana – ma na swoim życiowym koncie kilka Myśliborskich pielgrzymek. Funkcję przewodnika podejmuje od 2015 r.

Ojciec przewodnik pomimo swego, puławskiego pochodzenia święcenia przyjął w diecezji Szczecińsko-Kamieńskiej AD 2011 i od tego czasu posługuje jedynie w miejscach o wysokim znaczeniu dla diecezji: początkowo w konkatedrze (Kamień Pomorski), a obecnie w archikatedrze. Znany jest, przede wszystkim ze swojego kontaktu z dziećmi i młodzieżą. Aktywnie działa ze Skautami Europy, organizuje wyjazdy i półkolonie, prowadzi liczne spotkania, które przyciągają młodych ludzi.  Jako osoba bardzo otwarta i bezpośrednia z łatwością nawiązuje kontakty. Na szlaku to wielka zaleta. Pomimo tego, że pielgrzymka do Myśliborza nie trwa długo, ksiądz Bartek potrafi nawiązać w tym czasie nowe i trwałe relacje. Czy warto z nim wyruszyć w drogę? Najlepiej przekonać się o tym metodą doświadczalną i po prostu dołączyć do nas już 23 sierpnia!

Faustyna

Grupa biała (ten kolor dominuje m.in. na fladze i identyfikatorach) pielgrzymuje pod patronatem świętej siostry Faustyny. Jej szczególna opieka dla wielu pątników jest argumentem rozstrzygającym kwestię wyboru grupy. Być może właśnie na tę grupę zdecydowałaby się  nawet sama święta- w końcu nigdy nie była w Myśliborzu i z pewnością chętnie odwiedziłaby miejsce tak ważne dla kultu Bożego Miłosierdzia.

Siostra Faustyna, a właściwie Helena Kowalska, urodziła się 25 sierpnia 1905 roku w Głogowcu- ten dzień świętujemy zawsze przybywając do Myśliborza. Co ciekawe sam myśliborski kościółek zaczęto budować tego samego roku. Pielgrzymowanie już od najmłodszych lat było jej szczególnie bliskie, gdyż jej życie przypominało często pątniczy szlak pełen przeszkód, w których najlepszą pomocą był sam Bóg. W 1925 roku, po uciążliwych staraniach, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia. Na polecenie ks. Michała Sopoćki zaczęła spisywać swoje przeżycia- liczne cierpienia i objawienia, które teraz znamy pod nazwą „Dzienniczek”. Działania Sekretarki Miłosierdzia przyczyniły się, między innymi, do powstania obrazu „Jezu, ufam Tobie”, Koronki do Bożego Miłosierdzia oraz Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Zmarła 5 października 1938 roku w klasztorze w Łagiewnikach. Św. Jan Paweł II beatyfikował ją 18 kwietnia 1993 roku, zaś 30 kwietnia 2000 roku kanonizował.

Odwagi! Grupa św. s. Faustyny czeka na was!

gr faustyny