Radość przeogromna! Zakończyliśmy XXV Myśliborską Pieszą Pielgrzymkę ze Szczecina! Spotkanie popielgrzymkowe, które odbyło się w minioną sobotę było ostatnim punktem naszej listy, dlatego dziękujemy za ten niezwykły, wspólnie spędzony czas! To co działo się w sierpniu przeszło nasze najśmielsze oczekiwania…

Przez cały sierpień i połowę września spotykaliśmy się w Wami – najpiękniejszymi ludźmi – by razem pracować, wędrować i odpoczywać. Wszystko to składa się na najlepsze wakacyjne wspomnienia i za te wszystkie małe rzeczy doświadczone w tym okresie – dziękujemy!

Kronika 25 lat, pod którą podpisy złożyli uczestnicy Jubileuszu; prawdziwy sztandar, wykonany według naszego zlecenia (w całości ręcznie haftowany), który odtąd jednoczyć będzie wszystkie grupy pątnicze; hymn skomponowany specjalnie dla naszych pielgrzymów idących pod opieką św. Faustyny, bł. Michała i św. Marii Magdaleny; harcerze z różnych ugrupowań w pełnym umundurowaniu; truskawkowy tort ze specjalnie wyselekcjonowanych owoców, zrywanych z krzaczków zaszczepionych 25 lat temu przez samego ojca dyrektora; ognisko i sztuczne ognie to tylko fragment tego co spotkało nas na drodze do Myśliborza. 

Aby nie zapomnieć o tych chwilach oddajemy w Wasze ręce zdjęcia z pątniczego szlaku, które wykonała Aleksandra Burdziak, Konrad Sidor, Paweł Iwaniec, Karolina Szczerbik, Andżelika Parzóch i Gosia Madalińska. Polecamy pobrać cały folder (dostępny przez 10 miesięcy) poprzez jeden przycisk w górnym prawym rogu strony: https://drive.google.com/drive/folders/0B5IXE963cPNNdmh6U0p5ZWw4Yzg

zdj

Tak jak 25 lat temu z miasta nad Odrą i „Bałtykiem” wyruszyła pierwsza grupa młodzieży, obierająca za cel swego pątniczego szlaku myśliborskie Sanktuarium, tak i  teraz, Myśliborska wyrusza dzięki pracy licealistów i studentów -za poświęcenie każdego z nich bardzo dziękujemy!

W skład ekipy przygotowującej Jubileusz weszło aż 34 pątników! Piszemy o tym, by nikt nie uległ myśleniu, że za organizację odpowiedzialna jest jakaś sformalizowana instytucja, czy firma, z którą podpisuje się umowę, a w razie odstępstw i niezrealizowanych oczekiwań, można się procesować i zaskarżać. Każda edycja naszej pielgrzymki jest inna i nawet te same grupy nie są takie same. To wszystko za sprawą nas – ludzi wędrujących. To my wszyscy razem wzięci tworzymy Myśliborską, która finalnie wygląda tak, jak NASZ wkład, który jej poświęcamy. Nie ma tu wynajętych bagażowych, fotografów, medycznych, muzyków, którym moglibyśmy wypomnieć może zbyt wolną pracę, pomyłkę, zmęczenie w czasie drogi etc. bo wszyscy tutaj, byliśmy pielgrzymami. …Czasami tylko z większym obciążeniem w postaci dodatkowej służby względem braci. Tych najbardziej oddanych możecie poznać w zakładce „organizatorzy”

Na różnych pątnikach spoczywa różna odpowiedzialność – to konsekwencja pewnej struktury organizacyjnej ułatwiającej całą logistykę. Warto jest wiedzieć, kto za co odpowiada i kogo o co możemy pytać lub komu przekazywać konkretne opinie. Liderzy poszczególnych grup spotykają się bowiem po pielgrzymce na zamkniętym spotkaniu ewaluacyjnym, gdzie dyskutują nad usprawnieniem całej organizacji. Pamiętajcie, że przemilczenie pewnych problemów, albo wręcz odwrotnie – rzucanie ogólnikowych komentarzy w eter jest niekonstruktywne i nie niesie za sobą dobrej zmiany. Jeśli coś Ci się nie podobało – nie narzekaj dookoła z pominięciem organizatorów, ale zbierz się na odwagę i napisz do nas – tylko w ten sposób dajesz nam szansę na eliminację tego, czego sami nie dostrzegamy! 

Jeśli interesuje Was podsumowanie w liczbach, które wybiórczo przedstawione zostało na spotkaniu popielgrzymkowym, można je zobaczyć tutaj: “PODSUMOWANIE”

 

Co dalej?

Przygotowania do pielgrzymki trwają cały rok – jeśli wiesz, że posiadasz umiejętności, które przydają się na szlaku – zgłoś się do nas! Pomoc w czasie przygotowań jak i na samej pielgrzymce jest mile widziana! W ciągu nadchodzących miesięcy planujemy profesjonalnie nagrać hymn  i teledysk – potrzebujemy więc studia. Jeśli masz pomysł, kontakty i chcesz nas wesprzeć – napisz do nas! 

Planujemy także zebrać świadectwa pątników i zaprezentować je w formie różnych wywiadów, także video. Jeśli montaż, nagrywanie, czy sam wywiad to Twoja pasja – czekamy na Ciebie! 

Nie ustawajcie w modlitwach za całe dzieło pielgrzymkowe – za braci i siostry, którzy jeszcze w sierpniu wędrowali u Waszego boku! Niech te trzy rekolekcyjne dni przynoszą obfity owoc w naszym życiu. Pielgrzymka, choćby tak długa jak na Jasną górę pozostaje jedynie znakiem  drogi przemierzanej w czasie egzystencji – bo  to ŻYCIE jest pierwszą i właściwą pielgrzymką, a szlak, który pokonujemy  jest znakiem, że również miłosierdzie jest celem, który mamy osiągnąć, a który wymaga zaangażowania i poświęcenia. Myśliborska zatem niech staje się dla nas bodźcem do nawrócenia, zaczynem do wejścia w nową kulturę życia z Jezusem Chrystusem. Pozwólmy się objąć miłosierdziu Bożemu i angażujmy się na miarę naszych możliwości w to niezwykłe dzieło, byśmy byli miłosierni dla innych, tak jak Ojciec jest miłosierny dla nas.