Chcę iść na Myśliborską Pieszą Pielgrzymkę, co muszę zrobić na początek?

Po podjęciu decyzji o wyruszeniu na szlak „Myśliborskiej”, przede wszystkim należy dokonać wyboru grupy, w której ma się zamiar pielgrzymować. Ważne jest, aby dobrze się zastanowić, ponieważ nasz system nie przewiduje zmian w następnych etapach rejestracji. Charakterystyki grup są zamieszczone na naszej stronie.

W jaki sposób mogę zapisać się na Myśliborską Pieszą Pielgrzymkę?

Do grona pielgrzymów „Myśliborskiej” można dołączyć na dwa sposoby: internetowo lub stacjonarnie. Pierwszy sposób możliwy jest poprzez witrynę www.mysliborska.pl (zakładka zapisy). Ta forma aktywna jest do 22 sierpnia (do godziny 18:00). Potwierdzeniem udanego zapisu jest automatycznie wygenerowany e-mail zwrotny na podany wcześniej adres. Gdy w pielgrzymce biorą udział osoby niepełnoletnie muszą koniecznie posiadać pełnoletnich opiekunów pielgrzymujących razem z nimi, do których numer telefonu należy zapisać w formularzu zgłoszeniowym.

Druga forma zapisów wiąże się z odwiedzeniem naszego sekretariatu w dniach 21 i 22 sierpnia w siedzibie Fundacji Małych Stópek przy ul. Świętego Ducha 9 (Szczecin, naprzeciwko Trafostacji Sztuki) gdzie zapisu dokonają nasi wolontariusze.

W obu przypadkach istnieje możliwość wcześniejszego odbioru pakietu pielgrzyma (dzięki temu unikniemy opóźnień związanych z wymarszem grup pątniczych).

Istnieje także możliwość zapisu w dniu wyjścia pielgrzymki, w Sanktuarium przed Mszą Świętą, lecz ze względów organizacyjnych, prosimy by była to „ostatnia szansa” dla osób niezdecydowanych a nie alternatywa dla pątników, którzy od dłuższego czasu planują swój udział w Pielgrzymce.

 

Jaki jest koszt uczestnictwa w Pielgrzymce? W jaki sposób mogę zapłacić?

Koszt uczestnictwa w pielgrzymce wynosi 40 złotych, natomiast każda kolejna osoba z najbliższej rodziny płaci 30 złotych. Opłaty dokonywane jedynie gotówką pobierane są dopiero w momencie odbioru pakietu pątnika. Koszt pielgrzymki zawiera w sobie ubezpieczenie i Pakiet Pielgrzyma.

Czym jest Pakiet Pielgrzyma i gdzie go mogę odebrać?

Pakiet pielgrzyma jest paczuszką, którą otrzymuje każdy pielgrzym Myśliborskiej. To w nim zawarty jest modlitewnik, identyfikator, a także gadżet niespodzianka. Pakiet  otrzymujemy dopiero w momencie przekazania składki – albo na dwa dni przed pielgrzymką w siedzibie Fundacji Małych Stópek bądź na godzinę przed Mszą św. rozpoczynającą pielgrzymkę.

Kiedy i o której rozpoczyna się Piesza Pielgrzymka do Myśliborza?

Piesza Pielgrzymka do Myśliborza z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym aby po trzech dniach dojść do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Myśliborzu. Pielgrzymka rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 7:00 w Sanktuarium na os. Słonecznym.

Co powinien zawierać mój bagaż?

Bagaż powinien składać się z podręcznego (najlepiej) plecaka oraz dużego bagażu.

Plecak podręczny powinien zawierać wszystkie te rzeczy, które są nam potrzebne podczas drogi. Pamiętajmy, że im mniej weźmiemy tym lżejszy będzie nasz plecak. Warto aby znalazły się tam:

 • woda;
 • różaniec wraz z modlitewnikiem (dostaniesz go przy zapisach);
 • dokumenty;
 • nakrycie głowy (kapelusz, czapka z daszkiem);
 • coś przeciwdeszczowego (tylko nie parasol!);
 • wielu pielgrzymów zabiera także ze sobą karimatę lub koc, by móc położyć się podczas postoju.

Duży bagaż pielgrzyma powinien zawierać w sobie wszystkie te rzeczy, które potrzebne nam będą na noclegach. Najlepiej aby bagaż był jednolity w swej formie (wszelkiego typu śpiwory, karimaty lepiej aby zmieściły się do wnętrza niżeli miałby być przywiązywane gdzieś do zewnętrznych uchwytów) i nie składał się z kilku pakunków, które łatwo mogą się pogubić podczas transportu. Do dużego bagażu warto zapakować:

 • śpiwór i karimatę;
 • przybory higieniczne (dwa ręczniki, mydło, szamponetki, dezodorant, szczoteczka i pasta do zębów);
 • ubranie do spania;
 • wygodne i skromne ubrania na zmianę (bielizna osobista, koszulki, krótkie spodenki);
 • obuwie na zmianę (klapki, adidasy i/lub sandały);
 • potrzebne lekarstwa, które na stałe przyjmujesz.

Przy pakowaniu należy także pamiętać, że Pielgrzymkowy Savoir Vivre zaleca unikanie noszenia wydekoltowanych bluzek, odkrytych ramion i spodenek krótszych niż do kolan.