Dla niektórych pątników udział w pielgrzymce jest już wieloletnią, niemalże rodzinną tradycją. Jak wspomina przewodnik jednej z grup, ks. Wojciech Koladyński, rekolekcje są doskonałą okazją do autentycznego przeżycia wiary w miłosiernego Boga:„Sam osobiście jestem zachwycony klimatem, tą życzliwością i pomocą ze strony pątników. Zachwycony jestem tym, że miłosierdzie faktycznie daje się poznawać!”. A Wy? Czy dacie objawić się BOŻEMU MIŁOSIERDZIU? Poniżej garść informacji o jubileuszowej bo XXV Myśliborskiej Pieszej Pielgrzymce ze Szczecina.

Myślibórz jest miejscem, które Bóg niejako sam „wskazał palcem”, a droga do tego niezwykłego, zacisznego miejsca ma dla pielgrzymów ogromne znaczenie duchowe. Jak przyznają uczestnicy -pielgrzymując mamy przed oczami nie tylko obraz Jezusa Miłosiernego, ale jakby poczucie na podobieństwo świętych obcowania, obcowania Bożego Miłosierdzia. Rekolekcje w drodze są wspaniałą okazją do pogłębienia relacji z Bogiem–trwają (jedynie) trzy dni co pozwala zasmakować pielgrzymowania i doświadczyć trudu. Na szlak mogą wyruszyć zarówno osoby młode jak i w podeszłym wieku.

Nawiązując do tegorocznego hasła „Miłosierne dłonie” organizatorzy pragną zwrócić szczególną uwagę na ludzką aktywność – działanie, przez które powinno wyrażać się szerzenie kultu Miłosierdzia Bożego. Hasło w kontekście roku św. brata Alberta oznacza, że trzeba miłosierdzie nieść w konkretnych czynach – za pomocą m.in naszych dłoni – w zaangażowaniu względem tych, którzy źle się mają. Wiele jest przecież osób, które nigdy nie doświadczyły miłosierdzia, którym nikt nie przyniósł przebaczenia. Nie przyniósł ukojenia zszarganych nerwów i nie otarł łez. Jak wyjaśnia przewodnik grupy czerwonej, w ciągu ostatniego roku „nagadaliśmy się” o Bożym Miłosierdziu, teraz zaś trzeba nam iść i działać. „Skoro ośmielamy się wołać o Boże Miłosierdzie, to też musimy je realizować w naszym życiu. Bóg naprawdę nie zraża się naszą historią życia. On wie, że każdy z nas ma określoną misję. Podobnie jak apostołowie – nie byli idealni, a jednak Bóg ich posłał. Słysząc o Bożym Miłosierdziu, po raz kolejny zdaję sobie sprawę z tego, że mimo moich różnych zdrad i nielojalności, Bóg ciągle we mnie wierzy! To jest zupełnie szalone i trudno to ogarnąć, bo ja sam w siebie czasem nie wierzę, a mój Bóg we mnie wierzy. Na Myśliborskiej wielu z nas przekonuje się do tej prawdy”– dodaje kapłan.

O tym w jaki sposób przejść od słów do czynów, co to znaczy zaryzykować i podjąć decyzję o szerzeniu miłosierdzia, pielgrzymi będą mogli usłyszeć od o. Mariusza Wencławka SDB – tegorocznego rekolekcjonisty na pielgrzymim szlaku.

Przypomnijmy, że Myślibórz (kościół pw. św. Krzyża i klasztor Jezusa Miłosiernego) jest szczególnym miejscem, które dekretem z dnia 1 sierpnia 1993 r. ks. arcybiskup Marian Przykucki ogłosił  Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, potwierdzając w ten sposób, że właśnie to miejsce wybrał sobie Jezus Miłosierny jako kolebkę Zgromadzenia i szczególnie tutaj będzie obdarzał łaskami ze zdrojów swego miłosierdzia. Mówił do św. Faustyny: „Pragnę, aby Zgromadzenie takie było” (Dz 434), a w innym miejscu Dzienniczka jest napisane: „Będę szczególnie błogosławił okolicy, gdzie klasztor ten będzie” (Dz 570). Zamiary Boże odnośnie nowego Zgromadzenia zrealizował ks. Michał Sopoćko, który z ust umierającej Faustyny usłyszał, że zgromadzenie „rozpocznie się od nikłych, małych rzeczy”. Te słowa urzeczywistniły się kilka lat później, gdy pierwsze siostry formowane przez ks. Sopoćkę na tajnych spotkaniach w Wilnie, przyjechały do Myśliborza, by 25 sierpnia 1947 r. w rocznicę urodzin s. Faustyny, rozpocząć wspólne życie.

Obecnie Sanktuarium jest celem wielu pielgrzymek, w tym Myśliborskiej Pieszej Pielgrzymki ze Szczecina, która wyruszy ze szczecińskiego Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym 23 sierpnia (Msza św. na rozpoczęcie szlaku odbędzie się o godz. 7:00). Nowością, na którą zdecydowaliśmy się po wielu latach rozeznawania potrzeb pątników jest uruchomienie możliwości pielgrzymowania w grupie ciszy (medytacyjna grupa św. Marii Magdaleny), która to pozwoli Ci przeżyć tę wspólną drogę inaczej niż zwykle. Do udziału w grupie niebieskiej zachęcamy szczególnie szukających alternatywy dla znanych dotąd form pielgrzymowania.

WIĘCEJ O SAMYCH ZAPISACH W ZAKŁADCE INFORMACJE, ZAPISY

FORMULARZ REJESTRACYJNY 

WIĘCEJ O GRUPACH PĄTNICZYCH W ZAKŁADKACH GRUP

św. Faustyny Kowalskiej, bł. Michała Sopoćki, św. Marii Magdaleny (medytacyjna), św. Filipa Neri (tradycji katolickiej),

FILM PROMOCYJNY